Rodzaje chorób serca

konsultacje lekarskie online

Co to jest choroba serca?

Chorobą serca jest każdy problem zdrowotny, który wpływa na strukturę lub funkcję serca. Czasami mylnie uważa się, że istnieje tylko jeden rodzaj choroby serca, ale w rzeczywistości jest ich wiele. Przyczyny tych problemów zdrowotnych są różnorodne.

 

Istnieje kilka rodzajów chorób serca. Można je sklasyfikować w zależności od tego, jak wpływają na serce.

  1. Choroba wieńcowa i inne choroby naczyń krwionośnych. Dochodzi do nich, gdy naczynia krwionośne twardnieją (miażdżyca). Choroba wieńcowa charakteryzuje się zwężeniem lub zablokowaniem tętnicy wieńcowej (serca). Jest to najczęstsza forma choroby serca i główna przyczyna zawału serca i dławicy piersiowej (bólu w klatce piersiowej). Choroba naczyniowa dotyka natomiast innych naczyń. Zmniejsza przepływ krwi i wpływa na funkcjonowanie serca.
  2. Zaburzenia rytmu serca (arytmia) powodują one zbyt wolne, zbyt szybkie lub nieregularne bicie serca. Miliony ludzi cierpią na arytmię, która zakłóca przepływ krwi. Istnieje kilka typów: niektóre nie mają objawów (bezobjawowe) lub znaków ostrzegawczych; inne są nagłe i śmiertelne.
  3. Strukturalna choroba serca. Wynika z nieprawidłowości w strukturze serca, w tym zastawek serca, ścian i mięśni, lub naczyń krwionośnych w pobliżu serca. Te wady serca są czasami obecne przy urodzeniu (wrodzone) lub pojawiają się w trakcie życia z powodu infekcji, zużycia lub innych czynników. Osoby z wadami serca i ich rodziny potrzebują wsparcia przez całe życie, ponieważ często wymagają stałej opieki medycznej i operacji.
  4. Niewydolność serca. Jest to poważny stan, który występuje, gdy serce jest osłabione lub uszkodzone. Dwie najczęstsze przyczyny niewydolności serca to zawał serca i wysokie ciśnienie krwi. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale wczesna diagnoza, zdrowy styl życia i odpowiednie leki pomagają prowadzić długie, normalne, aktywne życie bez konieczności hospitalizacji. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat udzieli lekarz kardiolog Sławomir Pluta.

 

Istnieją również inne choroby serca, takie jak choroby zakaźne, powiększenie serca i zaburzenia dziedziczne.

 

Przyczyny chorób serca

Choroby te są zazwyczaj spowodowane przez różne czynniki ryzyka:

 

Niekontrolowane czynniki ryzyka

 

Zapobieganie

Chorobom serca można na ogół zapobiegać. Informuje specjalista w tym fachu lekarz kardiolog Barbara Wilk. Po zdiagnozowaniu choroby serca, można zmniejszyć ryzyko rozwoju innych lub poważniejszych problemów poprzez:

 

Przed zdiagnozowaniem choroby serca lekarz musi zapoznać się z historią rodziny i choroby oraz przeprowadzić badanie lekarskie. Chorobę serca można leczyć za pomocą leków, interwencji medycznej lub zmiany stylu życia (np. zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne, redukcja stresu). Leczenie zależy od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.