Jak obliczyć poziom trzewnej tkanki tłuszczowej?

konsultacje lekarskie online

Tłuszcz trzewny to rodzaj tkanki tłuszczowej, która jest przechowywana w jamie brzusznej. Znajduje się on w pobliżu kilku ważnych narządów, w tym wątroby, żołądka i jelit. Może również gromadzić się w tętnicach. Zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób wymagających konsultacji lekarskich online, w tym

 

Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego nagromadził się u Ciebie tłuszcz trzewny i dodatkowe kilogramy. Przyczyny odkładania się trzewnej tkanki tłuszczowej są związane głównie z naszym stylem życia:

Jak obliczyć poziom trzewnej tkanki tłuszczowej?

Istnieją dwa proste pomiary, które pozwolą Ci pośrednio zmierzyć poziom trzewnej tkanki tłuszczowej: obwód talii i obwód bioder.

Ogólnie rzecz biorąc, obwód talii jest uważany za reprezentację trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej, podczas gdy obwód bioder odzwierciedla tylko podskórną tkankę tłuszczową. Dlatego obwód talii może być uważany za najbardziej wiarygodny wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej. Ponadto, obliczenie stosunku obwodu talii do obwodu bioder może być dobrym sposobem na obliczenie poziomu trzewnej tkanki tłuszczowej.

Obwód talii można łatwo zmierzyć w następujący sposób:

  1. Zlokalizuj szczyt kości biodrowych na bokach.
  2. Umieść taśmę mierniczą wokół brzucha, mijając pępek i szczyty bioder.
  3. Rozluźnij brzuch, nie wstrzymuj oddechu i dokonaj pomiaru na końcu oddechu.

Dla Twojego zdrowia obwód talii nie powinien przekraczać

Im większy obwód talii, tym większe ryzyko rozwoju niektórych chorób, w tym zespołu metabolicznego, chorób serca i cukrzycy typu 2.

Powyżej 102 cm dla mężczyzn i 89 cm dla kobiet, ryzyko dla Twojego zdrowia jest uważane za wysokie. Jeśli Twój pomiar jest wyższy, rozważ przedyskutowanie tego z lekarzem i wprowadzenie zmian w stylu życia, aby schudnąć.

Aby wykonać pomiar bioder, należy postępować w następujący sposób:

  1. Stań i umieść taśmę krawiecką wokół bioder i pośladków, biorąc pod uwagę najszerszą część.
  2. Upewnij się, że taśma jest ułożona poziomo. Taśma powinna być przylegająca, ale nie ściskać skóry.
  3. Następnie zmierz swój obwód bioder

Następnie można obliczyć stosunek obwodu talii do obwodu bioder:

Obwód talii (w cm) / Obwód bioder (w cm).

Im wyższa jest ta liczba, tym wyższa jest zawartość tłuszczu trzewnego. Ponadto, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stosunek talii do bioder uważany za normalny wynosi :

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet stosunek ten jest większy lub równy 1, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, chorób serca i innych schorzeń związanych z nadwagą.

 

Wskazane jest także obliczenie wskaźnika BMI i składu ciała

Najczęściej zaleca się obliczenie wskaźnika BMI (Body Mass Index), aby wiedzieć, czy masz nadwagę czy otyłość. Kalkulacja jest prosta:

BMI = (twoja waga w kg) / (twój wzrost w cm)².

Jeśli chcesz, możesz użyć tego kalkulatora BMI. Obliczanie BMI nie jest dobrym narzędziem do poznania poziomu tłuszczu trzewnego. Dzieje się tak dlatego, że BMI nie potrafi odróżnić beztłuszczowej masy ciała od masy tłuszczu, a także nie potrafi odróżnić tłuszczu podskórnego od tłuszczu trzewnego.

 

Skład ciała

Wagi z analizą składu ciała wskazują ilość tłuszczu, ale często wyniki różnią się znacznie w zależności od marki. Nie są one wystarczająco dokładne, aby odróżnić tłuszcz trzewny od reszty masy tłuszczowej. Mierzą one ilość tłuszczu całkowitego poprzez odjęcie beztłuszczowej masy ciała od wagi całkowitej. Jednak pomiar beztłuszczowej masy ciała różni się znacznie w zależności od poziomu nawodnienia, co sprawia, że obliczenia są nieprecyzyjne i niewiarygodne.